Jdi na obsah Jdi na menu
 


DĚTI, květy našeho života - Jak vnímají novorozenci lidskou řeč? - Pupečníková krev - Jak zvládat poruchy plodnosti

31. 5. 2007

ˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇ

,,Děti jsou květy našeho života a pokračovatelé dějin matky planety Země."

ˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇ

,,Kéž všechny naše děti a vnuci překonají naše chyby a jsou posilováni naši pýchou a láskou k nim."     Lewis Mehl-Madrona

ˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇ

Obrazek

,,Ušmudlané děti života"

 

Obrazek

,,Hrajeme si na Indiány"

Obrazek

,,Ty růžové šatičky mi sluší !"

Obrazek

,,Spokojené děti"

Obrazek

,,Jsem malý uzlíček štěstí"

Obrazek

,,S úsměvem jde všechno líp"

Obrazek

,,V tom košíku jsem rád!"

ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

,,Jak vnímají novorozenci lidskou řeč?“

Galerie_1 - Veronika Pilařová 

,,Schopnost rozpoznat lidskou řeč není něčím, co bychom se museli učit. Tuto schopnost mají děti od narození.“

,,Vyplývá to z výsledků mezinárodní studie, které byly publikovány začátkem září v on-line vydání Proceedings of the National Academy of Sciences.“

,,Autoři studie zjistili, že pokud je novorozenec vystaven řečovým podnětům, začne být aktivní jeho levá mozková hemisféra podobně jako je tomu u dospělých lidí. Pokud je však novorozenci puštěn zvukový záznam lidské řeči pozpátku, levá hemisféra nereaguje.“

„Schopnost naučit se jazyk, konkrétně gramatická pravidla, je specializací, která je součástí vrozených vloh,“ říká autor výzkumu, Jacques Mahler, profesor kognitivních neurověd. „Naše studie ukazuje, že ještě před prvním kontaktem s řečí mozek novorozence signifikantně reaguje na řečové projevy na rozdíl od jiných velmi podobných podnětů (řeč puštěná pozpátku),“ dodává Mahler.

,,Výzkum byl realizován s využitím techniky zvané optická topografie, pomocí níž byl měřen průtok krve v mozku. Jedná se o neinvazivní zobrazovací techniku, která využívá infračervené světlo pro měření množství krve protékající určitými oblastmi mozku. Zvýšený průtok krve indikuje zvýšenou aktivitu příslušné oblasti.“

,,Autoři studie měřili průtok krve u 14 dětí ve věku 2 až 5 dnů, jimž prezentovali zvukový záznam řeči dvou italských matek. Nejednalo se přitom o matky žádného ze zkoumaných dětí. Tyto ženy četly pohádky pro děti hlasem, který dospělí běžně používají při řeči k nejmenším dětem.“

,,Během experimentu všechny děti spaly. Průtok krve byl měřen při prezentaci normální řeči, řeči puštěné pozpátku a během momentů ticha. Pořadí těchto podnětů bylo voleno náhodně.“

,,Průtok krve v oblasti levé hemisféry se zvýšil u všech dětí během prezentace normální řeči. Tato hemisféra je u nejmenších dětí dominantní pro zpracování řečových podnětů, podobně jako u dospělých. Při prezentaci ticha či záznamu řeči puštěné pozpátku nebylo žádné zvýšení krevního průtoku pozorováno.“

Jak sbalit dítě, kolik by měl novorozenec spát

,,Tento výzkum, který dokazuje, že schopnost učit se lidskou řeč je částečně vrozená, může napomoci při vývoji terapeutických postupů pro odstraňování neurologických poruch, které se projevují vadami řeči.“  

OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO

,,Pupečníková krev“

,,Pupečníková krev dříve končila jako odpad. Nyní ji můžete ve 13 porodnicích v České republice darovat a zvýšit tím naději na uzdravení dětí nemocných poruchami krvetvorby na celém světě. Co to však znamená pro Vás jako pro dárkyni ? Na Vaše dotazy ohledně odběrů pupečníkové krve odpovídá MUDr. Ivan Fales, koordinátor projektu Banka pupečníkové krve ČR.“

Více informací o projektu i seznam odběrových míst najdete na internetových stránkách : www.bpk.cz   

,,O pupečníkové krvi je možné se dočíst i na stránkách www.cordbloodcenter.cz, nebo http://parentsguidecordblood.org/, kde jsou srovnány výhody darování s vlastním uložením. Myslím, že vlastní uložení je dobré v tom, že máte k dispozici 100% shodné buňky. To je vždycky velká výhoda, protože proti vlastním buňkám se imunita nebude bránit. Darováním zase můžete pomoci někomu neznámému v ohrožení života - a to je velmi dobrý pocit. Jinak si ale nemyslím, že by rozhodnutí jestli darovat nebo uložit patřilo k těm jednodušším."

LINDA

0000000000000000000000000000000000000000000000000

,,Jak lépe zvládat léčbu poruch plodnosti.“

,,Léčení poruch plodnosti je často "během na dlouhé trati", kde základní otázkou je zvládání nejistoty ohledně výsledku léčby. Jak se vyrovnávat se zklamáním, že to "stále ještě nejde", kde hledat sílu k dalším pokusům, jak se postavit k nejrůznějším negativním pocitům ( pochybnosti o vlastní hodnotě, pokud se přání být matkou/otcem nenaplní, hledání viníka atd.) a jak o těchto křehkých tématech hovořit s partnerem, blízkým i vzdálenějším okolím, kdy zvažovat alternativní řešení k léčbě nebo jak se vyrovnat s jejím případným neúspěchem...Zeptat se můžete na všechny psychosociální aspekty léčení, ale i na informace, kde a co nabízejí různá zdravotnická zařízení, zabývající se léčbou neplodnosti.“

Obrátit se můžete na Lenku Šimkovou, terapeutku a sociální pracovnici, vedoucí poradny Ratolest, pracoviště Gaudia - ISZ Praha.

OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO