Jdi na obsah Jdi na menu
 


DRUIDOVÉ byli keltští kněží

30. 12. 2006

OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOooooOOOOOOOO

ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo


,,Druidové“

 

,,Slovo Druid je odvozeno z keltštiny a znamená „velmi učený“. Druidové byli keltští kněží, kteří v Galii ( tj.v dnešní Francii ) a v Británii působili jako soudci, učitelé, léčitelé a věštci. Dodnes je obklopuje veliké tajemství. Nemáme totiž o nich mnoho informací."

,,Jen někteří staří řečtí a římští autoři se o nich zmiňují ve spisech psaných ve 2. století př.n.l.a ve 4. století n.l. Tak se lidé dozvěděli například o druidském obřadu sbírání jmelí z dubu, což byl posvátný strom Druidů. Šestého dne novoluní vyšplhal bíle oděný kněz na dub a odťal z něj zlatým srpem snítku jmelí. Pokud ji někdo zachytil dříve, než se dotkla země, byla užívána k rituálu plodnosti. Z toho také nejspíš vzniknul zvyk, který se udržuje dodnes, že se lidé na vánoce políbí pod snítkou jmelí."

,,Kult, nebo jakési náboženství Druidů bylo uctíváno po celé západní a střední Evropě. Jeho nejhlubší tajemství byla známa jen zasvěcencům, kteří zůstávali u Druidů v učení až 20 let. Obřady se konaly jednou za rok v posvátných hájích, kde se Druidové scházeli a údajně používali magické síly. Dokázali měnit počasí, objevovali se ve zvířecí podobě, předpovídali budoucnost a dokázali se stát neviditelnými. Pomocí hadího vejce nebo křišťálové koule prý šířili i smrtící čáry."

,,Druidové si v hájích ve skalách budovali své svatyně, kde střežili posvátný oheň. Podstatou jejich kultu bylo uctívání přírody. Uctívali mužské a ženské božství. Tedy velkého otce a velkou matku."

,,Kromě kněží měli tedy Druidové i kněžky, které byly zavázány přísnou cudností. Tvrdí se o nich, že přinášeli i lidské oběti, ale prokázáno to není."

,,Druidismus je takovou esoterickou formou pohanského náboženství. Nejvyšší bůh se nazýval Dites. Konec Druidů se datuje na rok 61 po Kristu, kdy Římané vyvraždili všechny druidské kněze přímo v centru druidského náboženství. Bylo to nedaleko pobřeží Walesu v keltské ostrovní pevnosti Mona. Římští dobyvatelé nezapomněli vymítit také posvátné druidské dubové háje."

,,Škoda, že o Druidech nevíme víc. Ale možná v nás stále pozůstatky jejich zvyků zůstávají. Druidská novoroční slavnost Samain, kdy se prý po zemi potulovaly nadpřirozené bytosti jsou základem dnešního angloamerického Hallowenu."

,,A od Druidské úcty k posvátným stromům je také odvozeno naše klepání na dřevo pro štěstí – používá se dodnes.“      Ludmilka

 Obrazek

 DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD