Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak na SLIMÁKY

25. 1. 2015

SSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSS

wink Jak na SLIMÁKY wink

www.svet-bydleni.cz

,,Většina zahrádkářů je vnímá jako nepříjemné škůdce, kteří dokáží znehodnotit část úrody. Dobře se cítí ve vlhčích polohách, v lehčí půdě, do které mohou klást vajíčka. Dá se proti nim účinně bojovat? Samozřejmě, že existuje spousta chemických prostředků. Proti slimákům lze bojovat i přírodní cestou."

 

+ Mezi preventivní způsoby patří důsledné odstraňování plevelů, nepřehušťování porostů a časté kypření.

+ Slimákům škodí vápnění a použití draselných hnojiv.

+ Místo, kde se nejčastěji vyskytují, je dobré často kontrolovat a nejlépe navečer posbírat.

+ Jako návnadu můžeme použít pivo v kelímcích od jogurtu zapravených do úrovně půdy. Kelímky naplníme až do poloviny a pokud možno je chráníme před deštěm nebo vyschnutím stříškou. Mrtvé slimáky z nich denně odstraňujeme.

+ Při likvidaci slimáků se dá využít i sůl a solné roztoky, kdy brzy ráno rozsypeme po záhonech sůl. Solné nálevy jsou také účinné, ale kromě nepříjemných slimáků mohou zničit dobré klima v půdě.

+ Víte, které rostliny slimáky v záhoně odpuzují? Jsou to například pivoňky, rozchodníky, řebříček, většina okrasných trav, levandule nebo lobelka.

+ Slimákům vadí suchý písek, štěrk nebo vyhřátá kůra. Jako účinné zábrany lze využít sazí nebo popela.

+ Nejlepší dobou pro zavlažování záhonu je ráno. Protože jsou slimáci noční tvorové, ranní závlaha se postará o to, že půda bude mít dost času, aby oschla, až budou večer slimáci aktivní. V ideálním případě je dobré zavlažovat přímo ke kořenům a ne celou oblast. Po suchých místech mezi rostlinami se slimáci budou pohybovat těžko, protože pro svůj pohyb potřebují vláhu.

Proti žravým slimákům je potřeba zakročit už teď, jinak spasou celou úrodu.

OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO