Jdi na obsah Jdi na menu
 


Funkce astrologie

30. 1. 2008

UUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU

 

 

,,Funkce astrologie.“

Obrazek

 

Vysvětlit její funkci, je obtížný úkol. Základní problém mezi těmito obory tkví v naprosto odlišném myšlení. Pokusím se tento rozdíl v krátkosti přiblížit. Nejprve však si povězme, na jakém principu astrologie funguje. Astrologie stojí a padá na principu synchronicity. Jde o nekauzální souvislosti. Věci spolu souvisejí, aniž by měly souvislost. Časová shoda dvou nebo více nesouvisejících událostí, které mají stejný nebo podobný význam nebo smysl. Astrologie vznikla evolucí a velmi dlouhým a pomalým hledáním souvztažností mezi pohybem nebeských objektů a osudem lidských bytostí. Už i C.G.Jung si všiml, že náhoda jako taková neexistuje. Podle něj se v lidské existenci vyskytují události, děje, které se „opakují“. Zákon synchonicity můžeme interpretovat i slovy „jak nahoře, tak dole“. Tělo je hmatatelný model uspořádání vesmíru. Jung tomu říkal „smysluplné náhody“, tedy náhody, které dávají smysl, jinými slovy, to, co se nám přihodí, to jak se chováme, není náhoda.

 

Je mnoho příkladů překvapujících analogií mezi astrologickou konstelací a psychickou událostí, nebo-li mezi horoskopem a povahovým založením. Do jisté míry existuje dokonce možnost předvídat jaké psychické důsledky budou mít konstelace planet. Astrologie se skládá ze symbolických konfigurací, stejně jako kolektivní nevědomí. Horoskop je naše predispozice, zadání, je to náš „genetický“ scénář, kde je zakódován náš individuální osud. Dane Rudhyar říká, že se člověk sám sobě děje.

 

Astrologie hledá souvislosti. Například, když je úroda žaludů, znamená to, že bude tuhá zima. Tuhá zima však není důvodem k tomu, že je úroda žaludů, pouze to spolu souvisí – koresponduje. Má to podobný význam.

 

Astrologové po dlouhá léta vypozorovali určité korespondence (náhody) při jistých konstelacích. Důvod proč je tak nevnímáme je, že astrologie sestavuje jazyk a metodologii, jak na tomto poli komunikovat a dorozumět se. Naučit se tento neznámý jazyk může znamenat velkou potíž a vědecká metoda není jediná, kterou k tomu je možno použít.

 

,,Je astrologie věda ?“

 

V pravém slova smyslu nikoliv. Astrologie se vždy považovala za techniku poznání lidského ducha, má přízvuk duchovní nauky. Cílem nauky o horoskopu je státi se sám sebou, nikoli někým jiným. Domnívám se, že astrologie je něčím obdobným jako je umění. K tomu, abyste malovali obrazy jako Goya, je třeba mít vlohy. K tomu, abyste zpívali jako Karel Gott, musíte mít talent, hlasovou predispozici, tedy vlastnost, která je ve vás „ražená.“

 

Nefunguje to tak, že se jednoho rána probudíte a řeknete si – já budu malovat, a jste malíř. Astrolog, jako malíř, zpěvák atd, by měl mít jisté nadání jinak dělá mazanice, zoufale skřehotá a v astrologii škodí a soustřeďuje se na oblafnutí ostatních.

 

Úkolem astrologie je zabývat se osobností člověka, než předvídáním událostí, které mají sice význam, ale ten spočívá v symbolizaci problémů, jejichž řešení je úkolem člověka. Další mýtus skeptiků je, že astrologie se týká nějakých zázračných paprsků, které procházejí skrz porodnici. Planety nejsou přenašeči či vysílači fyzikálních vlivů, ale jsou to symboly různých osobnostních funkcí a slouží k odměřování času těchto funkcí. Novorozenec nedostane neměnnou pečeť svého osudu od kosmických sil nebo od planet, která na něj dopadnou z vesmíru. Planety nemají žádný přímý vliv. Na jedné straně existují nepopiratelné fyzické účinky Slunce a Měsíce, ale na druhou stranu nemůžeme směšovat pojmy. Příliv a odliv Měsíce a účinek Slunce na lidskou pokožku v žádném případě nemůžeme nazývat astrologickým vlivem.

 

,,Co ještě není astrologie ?“

 

Bude to znít možná divně, ale astrologie tu není vůbec proto, aby nás pobavila, jak se o to snaží bulvární astrologie. Předpovědí budoucnosti se týká jen do určité míry. Astrolog není meteorolog, který předvídá počasí. Astrologie nevěší, nehádá osud. Není to žádná víra ani pověra.

 

,,Omezuje astrologie svobodné rozhodování ?“

 

Horoskop je mapa našeho osudu, ale svobodnou vůli nezpochybňuje. Pokud poznáme sebe sama a zjistíme proč se neustále rozvádíme, proč se nemůžeme uplatnit, proč nám stále nikdo nerozumí, máme ideální šanci změnit věci podle svého. To, co si dneska oblečeme na sebe, nebo to, jestli zajdeme na Daňový úřad dnes nebo zítra, tuto svobodnou vůli astrologie nezpochybňuje. Říká pouze, že tato svobodná vůle má své ohraničení. Nemůžeme si určit, zda budeme slavní nebo bezvýznamní. Naše svobodná vůle není nekonečná a její míra omezení závisí na našem stupni osobní vyzrálosti. Těmito hranicemi se ve výkladu horoskop zabývá, protože nositele horoskopu významně charakterizuje.

Obrazek

,,Na co může dát astrologie odpověď?“

Typické jsou spíše otázky na které vyloženou odpověď dát nemůže. Jako: „kdy se zamiluji“, „kdy budu mít peníze“, „kdy mě potká nějaké štěstí“, ani otázku smrti zodpovědět nelze.

 

Na rozdíl od toho můžeme z horoskopu vyčíst :

 

všechny své schopnosti a vlohy (predispozice)

ve kterých oblastech života se máme rozvíjet

jaký máme vztah k okolnímu světu

najdeme naše komplexy

konstelace planet ukazují na naše stereotypy, dramata, neboli vzorce chování

charakter osobnosti

dominantní psychické funkce

příchod životních krizí

náš vztah k hmotným věcem atd.

 

Existují nějaké astrologické školy?

Kromě celosvětových konferencí vznikla již v roce 1993 v Seattlu astrologická univerzita „Kepler College of Astrological Arts and Science“ Studium je čtyřleté s titulem bakalář. Ve Velké Británii je již dlouho známa astrologická škola Jeffa Maya. Také v Mnichově astropsychologická škola Hermana Meyera. U nás po pádu minulého režimu se již také naskytla možnost studovat v kurzech a školách, které se liší typem a kvalitou výuky a přednášejících.

 

Jsou nějaké druhy astrologie?

Astrologie není jenom jedna. Tak jako v medicíně je interna, chirurgie adt, stejně tak má astrologie své obory: Klasická, tradiční astrologie, astromedicína, astropsychologie, astrokatrografie, synastrie (partnerské vztahy), horární astrologie, transformační astrologie apod.

 

,,Co vzkázat na závěr, astrologie se nezabývá statistikou, je to spíše sběr souvztažností. Odlišnost mezi vědeckotechnickým a hermetickým myšlením je příliš velká na to, aby astrologie toužila po vědeckém uznání a věda po studiu astrologie.“     Ludmilka

UUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář