Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vědci objevili, jak se šíří rakovina - Látka ve štířím jedu - Mužovy biologické hodiny

11. 9. 2007

88888888888888888888888888888888888888888888888

,,Vědci objevili, jak se šíří rakovina.“

 

 

Britští vědci posunuli lidstvo o krok blíže porozumění rakovině a způsobu, jakým se šíří v lidském těle. Podle týmu odborníků v oboru onkologie z Beatson Institute ve skotském Glasgow je pro růst a metastazování rakovinového nádoru klíčová přítomnost proteinové molekuly SRC, která uvolňuje tkáně kolem nádoru, a tím umožňuje snazší šíření rakovinových buněk do zbývajících částí organismu. Nové zjištění vědců by podle BBC mohlo vést k objevení nového léku, který šíření rakoviny zabrání. O vlivu molekuly SRC na růst rakovinového nádoru se hovořilo již dříve, zejména v souvislosti s rakovinou střev. Až dosud však nikdo nevěděl, jak přesně působí.

 

SRC narušuje tkáňovou strukturu

Buňky ve zdravé tkáni jsou pospojovány molekulami tak, že dohromady vytvářejí systém, který lze přirovnat k lešení. Když se v organismu začne vyvíjet rakovina, ˝lešení˝ se zhroutí a tkáň celkově povolí a stane se neorganizovanou hmotou. V procesu sehrává klíčovou úlohu právě molekula SRC. Ta je za normálních okolností zodpovědná za celkovou pružnost zdravých tkání, aby mohl organismus růst. Při výskytu rakoviny se však molekula stává příliš aktivní a normální strukturu tkáně začne narušovat. ˝Věděli jsme, že SRC hraje důležitou roli u rakoviny střev. Odhalit, jakou má přesně úlohu, trvalo celkem dlouho,˝ cituje BBC vedoucí výzkumného týmu Margaret Frameovou.

˝Nyní jsme zjistili, že molekula vysílá několik chemických signálů, které působí na okolní buňky. Kdyby se podařilo vyvinout léky, které tyto signály zabrzdí, mohly by zabránit šíření rakoviny střev,˝ řekla.

 

Šance na léčení

Britští odborníci zjistili, že molekula SRC dá pokyn molekule zvané E-cadherin, aby opustila své místo na buněčném povrchu. Adhezivní molekula E-cadherin je nosnou součástí celého ˝lešení˝, které drží buňky pohromadě. Má význam pro tvar buněk a zpomaluje růst nádoru. Jejím odstraněním se naruší celá tkáň. Molekula SRC působí i na takzvané integriny, které udržují integritu tkáně. V důsledku tohoto působení pak vzniká nový typ tkáňové struktury, který umožňuje rakovinovým buňkám, aby putovaly a šířily se do celého organismu. ˝Kdyby se nám podařilo udržet buňky v rámci původního nádoru, byla by mnohem větší šance, že prostřednictvím chirurgického zákroku snížíme riziko opětovného výskytu rakoviny v jiných částech těla,˝ řekla Frameová. Je-li nádor odhalen včas, lze často rakovinu ještě léčit. Většina rakovinových buněk totiž zůstává uvnitř nádoru, který lze odstranit chirurgickou cestou. Po nějakém čase se však buňky dostanou do krevního a lymfatického oběhu, a tím se rozšíří do zbývajícího organismu. Jakmile se objeví metastázy, naděje na úspěšnou léčbu jsou nesrovnatelně nižší.

 

ˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇ

,,Látka ve štířím jedu.“

,,Látka chlorotoxin, obsažená ve štířím jedu, může vést k daleko efektivnější chirurgické léčbě několika druhů rakoviny. Štíří jed totiž obsahuje látku, jež prý přesně rozpozná rakovinné buňky.

S tímto objevem přišli podle listu The Independent vědci z dětské nemocnice v americkém Seattlu a z výzkumného střediska pro boj s rakovinou ve Washingtonu. Ti na rozdíl od předchozích studií zabývajících se pozitivním působením štířího jedu proti zhoubnému bujení přišli s tím, že látka chlorotoxin funguje jako zatím nejpřesnější detektor rakovinných buněk.“

,,Chlorotoxin prý v těle automaticky vyhledává zhoubné buňky a naváže se na ně. Vědci jeho "služby" zefektivní tím, že látku sloučí se světélkujícím barvivem, takže molekula pak pomocí infračerveného světla signalizuje přítomnost většího množství rakovinných buněk.“

,,Podle vedoucího vědeckého týmu Jamese Olsona tato metoda může výrazně pomoci při chirurgickém odstraňování nádorů, a to zejména v mozku. Podle odborníků se totiž po odoperování mozkových nádorů nezničí až 80 procent zhoubných buněk, které jsou rozloženy při okrajích řezu. Chirurgové nyní při oddělování zdravých buněk od nemocných využívají různé metody včetně magnetické rezonance. Metoda založená na chlorotoxinu je prý ale až pětisetnásobně účinnější. Američtí vědci nyní podle Independentu plánují začít s klinickými studiemi a očekávají, že metoda by se dala v chirurgii běžně využívat během roku a půl.“

,,Doposavad se však jed štíra třeba na Kubě využíval přímo při eliminaci zhoubného bujení. Po rozpuštění v destilované vodě a dalších úpravách se výtažek z jedu pacientovi aplikoval ústní cestou či pomocí aerosolů. Preparát pak prý nádor zapouzdřil a nakonec pomáhal zlikvidovat.“

,,Myšlenka využít jed štíra při boji proti rakovině prý není novinkou."      Ludmilka

 

%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%

,,Mužovy biologické hodiny."

,,Tikají i u mužů biologické hodiny ? Muži si stále myslí, že mohou děti zplodit kdykoliv. Teoreticky je to možné, ale mužská plodnost s léty ubývá. Dědičnost spermií je často po pětatřiceti letech poškozena. Oproti mladším mužům stoupá potrat nebo jeho riziko o třicet procent. Obvzlášť kouření poškozuje buňky semene u mužů. Pokud chtějí mít muži ještě děti, měli by na kouření zapomenout. Protože u mužů od čtyřiceti let pohyblivost a množství buněk semene ubývá. Pravděpodobná možnost oplodnění je u mužů nad čtyřicet let až o sedmdesát procent nižší než u mužů mladších, a to bez ohledu na stáří ženy. Kromě toho se se stářím stupňuje nebezpečí impotence, což oplodnění definitivně zkomplikuje."

,,Je třeba se pozastavit nad tímto článkem a to hlavně pokud jste muž ."     Ludmilka

ˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇ

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář