Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vilcacora a manayupa

18. 1. 2007

OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO

Obrazek

,,Vilcacora a manayupa“

 

,,Vilcacora a manayupa jsou už staletí a možná tisíciletí využívány peruánskými indiány ke stimulaci imunitního systému a léčení mnoha chorob."

 

,,Vilcacora (Uncaria tomentosa) je velká, dřevnatá liána, rostoucí ve vysokých polohách tropických lesů. Tyto pomalu rostoucí rostliny potřebují 20 let, aby dosáhly zralosti. Přitom dorůstají až 30 metrů délky. Za svůj charakteristický název vděčí rostlina trnům umístěným u základu listů, jimiž se zachytává o kmeny stromů. Indiáni Ashaninkové získávají léčivý vývar vařením její kúry a kořenů. Na celém světě existuje více než 60 druhů Uncarie, ale pouhé dva z nich, pocházející z Peru, mají zadokumentované léčivé vlastnosti.“

 

,,Uncaria tomentosa, stejně tak jako Uncaria guianensis jsou zdřevnatělými liánami majícími trny připomínající kočičí drápy. Obě rostou v džungli v oblasti Amazonie v Peru. I když oba dva druhy mají podobné vlastnosti, pouze Uncaria tomentosa, která roste ve vyšších polohách obsahuje izopteropodin, jenž je podle názoru dr. Keplingera látkou která nejaktivněji povzbuzuje imunitní systém. Podle klinických hodnocení a zkušeností peruánských lékařů se považuje z těchto dvou odrůd Uncaria tomentosa za cennější.“

 

,,Na rozdíl od mnoha populárních bylin majících dlouhou tradici v asijské či západní bylinářské kultuře, o vilcacoře se hovoří pouze v několika zápisech. Její používání domorodci v amazonské džungli sahá stovky generací zpět. Užívají ji při léčení širokého spektra zdravotních potíží spojených s imuinitním systémem a trávicím traktem. Tato tradice se však uchovala pouze v ústním podání, nikoli písemnou formou.“.

 

,,Jedním z počátečních případů použití vilcacory při léčení člověka nepatřícího k místním indiánům byl jistý Don Luis, sedmdesátiosmiletý plantážník z Peru. V roce 1972 u něho lékaři zjistili koncové stadium rakoviny plic. S ohledem na bezradnost konvenční medicíny se jeden ze synů Dona Luise obrátil s prosbou o pomoc na starou indiánskou bylinkářku. Ta mu poradila, aby otci dával vývar z vilcacory. Don Luis ho pil několikrát denně. Po šesti měsících se rakovina beze stopy ztratila, a co více, Don Luis se v plném zdraví dožil devadesátky.“

 

 Obrazek

,,Od té doby je vilcacora prodávána v celé Jižní Americe, a to buď ve formě čaje a nebo kapslí. Španělsky psané etikety ujišťují, že lék v obou formách může pomoci při léčení rakoviny, artrózy, zánětu žaludku a hormonálních potížích u žen.“     Ludmilka

 

ˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇ