Jdi na obsah Jdi na menu
 


KNIHA - Zahrada jako mikrokosmos a Třezalka tečkovaná

10. 1. 2007

OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO

Zahrada jako mikrokosmos - Storl Wolf-Dieter

,,Legenda je zpět — po deseti letech vychází aktualizovaná Storlova kultovní kniha. Je koncipována jako úvod do zahradničení v jeho nejširších aspektech, které ho zasazují do historického, filosofického, spirituálního a kosmologického kontextu a mikrokosmos zahrady promítají do makrokosmu. V závěru knihy autor připomíná stále rostoucí problém – neblahý dopad obřího průmyslového zemědělství na naši společnost a vyčerpanou přírodu."

 OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO

 ,,TŘEZALKA TEČKOVANÁ“

Obrazek

 ,,Staří Řekové a Římané věřili, že třezalka zahání zlé duchy. Něco na tom je, i když se jedná o zlé duchy, které nosíme v sobě a kteří číhají na vhodný okamžik. Jen si vzpomeňme, jak ve chvíli těžké deprese vskočí do vědomí představa tragického konce naší lásky, jaké problémy, jindy snadno řešitelné, vzrostou do strašidelné velikosti a žádný rozumový důvod na ně neplatí. A proto stojí za to - třezalku vyzkoušet ! Třezalka má i jména lidová, která už sama o sobě dávají tušit, že se nebude jednat pouze o obyčejnou bylinu. Říká se ji též bylina sv.Jana, svatojánská bylina, čarovník, krevník, křížek, zvonec nebo zvoneček sv.Jana."

,,Třezalka tečkovaná má zlatožluté květy z níchž se po usušení připravuje řada léčiv, svítí v bohatých květenstvích a můžeme je vídat hlavně v červenci a srpnu. Roste prakticky všude. Už evropský středověk ji používal k uklidnění vzbouřených nervů a hojení ran. V Německu je třezalka nejběžnějším antidepresivním prostředkem, populárnějším než klasické léky. Dostaneme ji v tabletách a tobolkách."

 

,,Deprese je tak rozšířená a mučivá civilizační choroba, že stojí za to třezalku vyzkoušet.“     Ludmilka

 

ˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇ